SNY Podstata a funkcie snívania

Naša cena: 9€
Po prihláseni alebo registrácii ušetríte 25% (-3€)
Bežná cena: 12,00 €
Počet strán
180
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský jazyk
Poštovné od 2.99€ a zdarma pri objednávke nad 49€
Popis

SNY
Podstata a funkcie snívania

Podstata a funkcie snívania prináša pohľad na komplexnú teóriu snívania založenú na dlhoročnom psychologickom a biologickom výskume Ernesta Hartmanna a ďalších. Zásadnou koncepciou tejto teórie je myšlienka ústredného obrazu sna; Hartmann v tejto knihe dokazuje, že ľudia, ktorí nedávno zažili nejaký traumatický zážitok – požiar, útok či znásilnenie – opakovane prežívajú sen, v ktorom ich zmetie prílivova vlna. Sny stakýmito ústrednými obrazmi nezobrazujú skutočný traumatický zážitok, ale ústredný obraz v nich odhaľuje emocionálnu reakciu na tento zážitok. Sny so silným ústredným obrazom, napríklad sny o prílivovej vlne, sa líšia vintenzite v závislosti od závažnosti traumatického zážitku; tento model sa nepopierateľne dokázal v systematických výskumoch snov z obdobia pred teroristickými útokmi v New Yorku 11. septembra 2001 a po tomto období.

Hartmannova teória obsahuje tri základné elementy: snívanie je len jednou z foriem fungovania našej psychiky, objavuje sa v kontinuu, ktorého spektrum tvorí sústredené bdelé myslenie, rozjímanie, meditovanie, fantazírovanie, denné snenie a snívanie v spánku. Po druhé, snívanie je hyperkonektívne, spája materiál plynulejšie a vytvára spoje, ktoré sa nedajú tak ľahko vytvoriť v myšlienkach počas dňa. a napokon, spoje, ktoré sen vytvára, nie sú náhodné, sú pod vplyvom emócií a emocionálnych stavov snívajúceho, takže čím silnejšia emócia, tým intenzívnejší je centrálny obraz.

Dr. Ernest Hartmann je profesorom psychiatrie na Tuftovej Lekárskej Univerzite, bývalý prezident Medzinárodnej asociácie pre výskum snov a prvý šéfredaktor časopisu Dreaming. Je jedným z najlepších odborníkov voblasti výskumu sna, spánku a osobnosti na svete. Je autorom deviatich kníh a viac nez 350 článkov na túto tému. Pôsobil tiez vo volenej funkcii prezidenta Americkej psychiatrickej asociácie.

Dr. Hartmann sa cez svojho otca psychoanalytika Heinza Hartmanna osobne stretol so Sigmundom Freudom. O tomto stretnutí Dr. Hartmann hovorí: „Freud mal 80 a ja iba dva, takže to nebolo bohvieaké splynutie duší.""

Napísali o Podstate a funkciách snívania
v tomto majstrovskom spojení klinickej práce s pacientmi a ich snami a priekopníckeho výskumu emocionálnych stavov a poréznych psychických hraníc, ktoré sprevádzajú sny, nám Dr. Hartmann ukazuje, ako sny kreatívne sprevádzajú emočné stavy v podobe metafor...""
Robert Kunzendorf, redaktor časopisu Imaginácia, Kognícia a osobnosť

Tí, ktorí chcú vedieť, či máme brať sny vážne, aj ľudsky, aj vedecky, nájdu odpoveď v tejto knihe.""
Mark Blagrove, Profesor psychológie, Univerzita Swansea

Šírka: 250.0000 mm
Výška: 210.0000 mm
Váha: 150.0000 g
ISBN
978-80-88952-76-3
EAN
9788088952763