Novinky Vydavateľstva-F 22/2016
Tlačiť
F-Klub Novinky
Novinky zo sveta psychiatrie a neurovied - 22/2016
Vydavateľstvo-F
Vítame Vás v tomto čísle nielen knižných noviniek pre členov F-Klubu.
Stante sa fanúšikom Vvdavateľstva-F na facebooku

Treblinka

Jean-François Steiner

Steinerova kniha o živote, smrti a povstaní vo vyhladzovacom tábore Treblinka je strhujúca. Je možné, že u mnohých čitateľov zostane v emocionálnej pamäti celoživotne.

Zanecháva nástojčivé otázky presahujúce situáciu vo vyhladzovacom tábore. Nedajú ľahko obísť. Čo je vlastne človek? Kde sa berie krutosť a vražednosť? Čo je ľudská prirodzenosť? Náchylnosť k poslušnosti voči vodcovi v totalitnom režime môže viesť až k masovému vyvražďovaniu iných ľudských bytostí? Ako možno predchádzať totalitnému zvrhnutiu spoločenstva, štátu a uhájiť slobodu a súcit? Kedy je ešte účinná asertivita? Kedy je už potrebný premyslený boj aj s rizikom smrti? V januári 1942 v čase Hitlerovho Nemecka sa vo Wannsee pri Berlíne stretli vrcholoví predstavitelia NSDAP a SS. Dohodli plány na „konečné riešenie židovskej otázky“.

Rýchlo vznikali vyhladzovacie tábory, teda akési fabriky na systematické masové vyvražďovanie. V júli 1942 sa spustila prevádzka v Treblinke. V októbri už bolo v činnosti 13 plynových komôr (celková plocha cca 320 m2). Otravovali v nich ľudí kyanidom (Zyklon B). Naraz mohlo byť zavraždených ľudí z cca 20 vlakových vagónov. Denne privážali 4000-7000 ľudí určených k likvidácii. Stovky zahynuli už pri strastiplnom transporte (dehydratácia, nedostatok vzduchu). Vraždenie trvalo 16 mesiacov. Výpočty smerujú k 870 000 až 1,2 miliónov obetí. 99,5% boli židia. Medzi nimi bola pravdepodobne aj sestra Sigmunda Freuda Rosa Graf.

Sinthi a Rómov zahanulo cca 2000. 2. augusta 1943 vypuklo dôkladne pripravované povstanie väzňov vykonávajúcich otrockú prácu pri udržiavaní chodu tábora. 200-250 väzňov utieklo, väčšinu chytili a popravili. Jednému organizátorovi povstania sa podarilo utiecť tak, že zanechal správu. Vyšla v 2000 kópiách a na mikrofilne sa dostala aj do Londýna. V roku 1970 sa konal súd s druhým veliteľom Treblinky Franzom Stanglom. Ako šéf sa staral o hladký chod vyvražďovania. Keď sa odvolával voči rozsudku, povedal: „Konal som iba svoju povinnosť. Moje svedomie je čisté.“ - To nie ja, to povinnosť, to rozkaz.

8,99 € cena pre členov F-Klubu
11,99 € bežná predajná cena
viac o knihe

 

Pre nákup za zľavnené, klubové ceny sa prosím prihláste alebo zaregistrujte do F-Klubu na www.vydavatelstvo-f.sk

Výber z titulov

Psychoterapia

Schlegel Leonhard

Smútkové poradenstvo a smútková terapia

J. William Worden, PhD, ABPP

Prehľad historicky a aktuálne významných psychoterapeutických smerov a metód. Jedna z uznávaných komplexných definícií pochádza od Hansa Strotzku a hovorí, že je to vedomý a plánovaný interakčný proces za účelom ovplyvnenia porúch správania a stavov utrpenia, o ktorých je konsenzus (napr. medzi lekárom/psychoterapeutom a pacientom), že si vyžadujú liečbu pomocou psychologických prostriedkov (komunikáciou) so zameraním na určitý definovaný cieľ (napr. minimalizovanie symptómu) prostredníctvom naučiteľných techník, na báze určitej teórie normálneho a patologického správania.

J. William Worden, PhD, ABPP je členom Americkej psychologickej asociácie, držiteľom akademických titulov na Harvard Medical School a na Rosemead Graduate School of Psychology v Kalifornii. Vo svojej klinickej práci sa viac ako 40 rokov zameriava na problémy pri život ohrozujúcich ochoreniach. Jeho kniha Smútkové poradenstvo a smútková terapia bola preložená do 11 jazykov a na celom svete sa odporúča ako štandardná k danej téme.

15,00 € cena pre členov F-Klubu
11,20€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Hormón blízkosti - Rola oxytocínu vo vzťahoch

Kerstin Uvnäs Moberg, M.D., Ph.D.,

Holokaust

Benz Wolfgang

Kniha ponúka vzrušujúci fyziologický pohľad na témy intimity a vzťahov. Hormón blízkosti, oxytocín, nám poskytuje pocit pohody a mieru, ale tiež vytvára a posilňuje vzťahy počas našich životov. Autorka priekopníckého Faktoru oxytocín, popisuje na základe svojho výskumu dôležitosť oxytocínu pre vytvorenie spojenia medzi rodičmi a deťmi, pre lásku a priateľstvo, ako aj pre vyššiu mieru dôvery v našej spoločnosti.

Wolfgang Benz opisuje v tejto knihe príčiny a priebeh holokaustu, uvádza fakty, čísla a dôkazy. Jeho kniha je vynikajúcim úvodom pre všetkých, ktorí sa chcú vážne vysporiadavať s históriou holokaustu.

9,80€ cena pre členov F-Klubu
10,50€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Vrah v nás

Buss David M.

Hranice v nás a vo svete

Ernest Hartmann, M.D.

Mnohí z nás vidia vo vrahoch chorobných anomálov alebo tvrdých kriminálnikov. Renomovaný evolučný psychológ David M. Buss má ale pre nás znepokojujúce správy: väčšinu vrážd páchajú úplne normálni ľudia.

Či už vnímame svet tam vonku alebo svoj vnútorný svet, vidíme určité oblasti, témy alebo entity a vidíme aj hranice medzi nimi. Oblasti, témy a entity sa detailne skúmajú, no hranice ignorujeme. Čo sa dá na nich skúmať? Hranice chápeme iba ako akési pomyselné čiary.

8,20€ cena pre členov F-Klubu
7,50€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Posttraumatická stresová porucha - bio-psycho-sociálne aspekty EMDR a autogénny tréning pri pretrvávajúcom ohrození prípadová štúdia

Hašto Jozef, Vojtová Hana

Rozprávka o Vtákovi šťastia

Peter G. Fedor-Freybergh

Terapia psychotraumy ponúkaná v tejto jedinečnej práci sa netýka iba samotnej klientky (Hedvigy Malinovej), ktorej sa postupne darí „obnoviť si svoju tvár“ poznačenú bolesťou, bezmocnosťou a zúfalstvom a v procese sebaúzdravy znovu nachádzať bezpečie, sebavedomie, úsmev. „Prípadom“ v tejto štúdii je aj spoločnosť, jej mentálne stereotypy a usadeniny. Znovuzrodenie dôstojnosti mladej ženy je terapeutickým úspechom. Posilňovanie spoločenskej odolnosti voči sugescii, autoritárstvu a intolerancii je výzvou nie iba pre terapeutov. Doc. PhDr. Martin Bútora, sociológ, Bratislava

Kedysi dávno žil v ďalekej krajine, v preďalekej krajine jeden vták. Nijaký obyčajný vták, kdeže – bol veľký a krásny, jeho krídla sa jagali ako zlato. Bol to Vták šťastia a žil medzi ľuďmi. Tak sa začína jedna z najkrajších rozprávok. Je to neobvyklý príbeh o najväčšej ľudská túžbe - túžbe po šťastí. O tom, aké je ľahké ho stratiť a aké ťažké je ho získať.

4,50€ cena pre členov F-Klubu
4,50€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Asertivita a rovnosť vo vašom živote a vzťahoch Vaše plné právo

Alberti Robert, Emmons Michael

EMDR - Terapia psychotraumatických stresových syndrómov

Hofmann Arne

Kniha je najuznávanejším manuálom asertivity. Doplnená o poznatky týkajúce sa sociálnej inteligencie, osobných väzieb, výskumu mozgu, narábania s kritikou, asertivity v e-mailoch a sociálnych sieťach, prejavovania hnevu, nadmernej sociálnej úzkosti, vytrvalosti.

EMDR je jednou z najefektívnejších a najlepšie znášaných terapeutických metód pre ľudí, ktorí trpia komplexnými následkami psychickej traumatizácie.

10,50€ cena pre členov F-Klubu
9,80€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Evolúcia človeka

Junker Thomas

Naratívna expozičná terapia

Maggie Schauer, Frank Neuner, Thomas Elbert

Prečo existujú ľudia? Ako sa dajú vysvetliť ich telesné znaky a typické spôsoby správania od sexuality a agresie až po inteligenciu a umenie?

Naratívna expozičná terapia (NET) je manuál krátkodobej a kulturálne univerzálnej intervencie pre tých, ktorí prežili traumy. Venuje sa aj najnovším poznatkom a novým liečebným postupom pri disociácii a sociálnej bolesti. NET je úspešná aj pri liečbe ľudí, ktorí prežili mnohopočetné a závažné traumatické udalosti, akými sú organizované násilie, mučenie, vojna, znásilnenia a sexuálne zneužívanie v detstve. Môže poskytnúť úľavu už po pár sedeniach.

5,30€ cena pre členov F-Klubu
9,00€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe viac o knihe

Biografická anamnéza z hlbinne-psychologického aspektu

Dührssen Annemarie

Táto kniha je ako kompas pre lekárov, psychiatrov, klinických psychológov s psychoterapeutickou orientáciou. Umožňuje vidieť biografiu pacienta ako dramatické dejisko, vystopovať dôležité smerové línie a konštruovať mapu, ktorá vedie k lepšiemu porozumeniu pacientovi a tým aj jeho sebaporozumeniu. Otvára sa tak cesta k pozitívnej zmene v psychoterapii.

4,30€ cena pre členov F-Klubu
viac o knihe

Pozvánka - Seminár - Psychoanalytická psychodráma

Pozývame Vás na ďalší zo seminárov SSPAP, ktorý sa uskutoční v sobotu 15.10. od 15:00 v hoteli Arcadia v centre Bratislavy.

Workshop povedú psychonanalytici zo Société Psychanalytique de Paris (Parížska Psychoanalytická Spoločnosť) a skupina terapie psychodrámou v Centre de Consultation et de Traitement Psychanalytique Jean Favreau. Psychoanalytici Cyrrille Munier, Olivier Gales, Jean-François Gouin, Jacques Lucchini, Alexandra Munier, Aleth Prudent-Bayle, Monica Soto teoreticky a aj prakticky predvedú, ako sa s psychodrámou pracuje. Workshop bude tlmočený z francúzkeho jazyka do slovenského

Užitočné odkazy

Knižná novinka: Ešte netlačte

Všetko, čo potrebujete vedieť o rodení na Slovensku. Jedinečná kniha o realite v slovenských pôrodniciach.
Iveta Aldana, Lucia Lišiaková, Veronika Pizano

PDF: Infografika

Prevalence of traumatisation and insecure attachment styles in a representative sample from the Czech Republic

VIDEO: Ako vyzerá adaptácia novorodenca v kontakte s matkou?

Dojčenie v prvých hodinách po narodení.

Nemocnica priateľská k matkám a deťom.

Cieľom tejto iniciatívy je rešpektujúca starostlivosť pri pôrode, založená na dôkazoch a podpora individuálnych potrieb a voľby žien pri pôrodoch v zdravotníckych zariadeniach.

Násilie pri pôrode? A nepreháňaš trošku?!

Publikácie a články

Na stránke vydavateľstva-f v sekcii F archív nájdete zaujímavé články týkajúce sa evolúcie, etológie, neurobiológie, vzťahovej väzby, traumy, psychoterapie, psychopatológie a i.

Prístup ku kompletnej knižnici článkov a celých publikácií na stiahnutie získate po prihlásení alebo registrácií do F klubu.

Nezobrazujú sa Vám novinky správne? Navštívte ich na webe {/readonline}
Kontakty
Zuzana Okálová
+421 948 094 674
vydavatelstvo-f@vydavatelstvo-f.sk
Vydavateľstvo-F
Pro mente sana s.r.o.
Heydukova 27
81108 Bratislava 1
Kliknite sem ak si želáte F-Klub noviniek

 

Nemáte oprávnenia pridávať komentáre ku knihám. Musíte sa najskôr prihlásiť alebo zaregistrovať.