Depresie patria k najčastejším psychickým ochoreniam obyvateľstva. Pripočítať k nim musíme aj významnú časť ľudí so subklinickými depresívnymi ťažkosťami, ktorí majú zvýšené riziko, že sa u nich rozvinie plná depresívna epizóda. Otázka vhodnej prevencie a včasnej intervencie tak nadobúda stále väčší význam.
Tento manuál opisuje postup pri psychoedukačne zameranej kognitívne-behaviorálnej skupinovej intervencii. Je založený na osvedčených štandardných moduloch liečby depresií, pričom tu je ťažisko na preventívnych stratégiách. Program a opiera a americký manuál, vypracovaný a overovaný R.F.Munozom: Depression Prevention Course. V 8 štrukturovaných tréningových blokoch sa preberajú podstatné obsahy úspešnej profylaxie a liečby depresií: sociálne učenie a stratégie sebakontroly, kognitívne techniky pri zaobchádzaní depresogénnymi myšlienkami, plánovanie a rozvíjanie príjemných aktivít, podpora a stabilizovanie sociálnej siete a sociálna kompetencia, ako aj plánovanie budúcnosti a zaobchádzanie s očakávanými životnými udalosťami.
Konkrétne inštrukcie uľahčujú praktickú realizáciu. Pracovné a nácvikové listy, ako aj množstvo ďalších didaktických materiálov k jednotlivým stretnutiam, sú vhodnou pomocou pri liečbe a prevencii u ľudí so subklinickými depresívnymi ťažkosťami a u ľudí po depresívnej epizóde.
Program je kompatibilný aj s paralelne prebiehajúcou psychoterapeutickou liečbou a farmakoterapiou, alebo medikamentóznou tymoprofylaxiou.